Търсене в този блог

Translate

петък, 3 февруари 2017 г.

13 храни § 13 човешки органи

13 храни, които наподобяват частите на тялото, за които са полезни

Хипократ е казал: „Нека храната бъде твоето лекарство и твоето лекарство бъде храната“.

Тук ще покажем 13 храни, чиито форми наподобяват онези човешки органи, за които са полезни. За съжаление, съвременното общество и медицината игнорират до голяма степен ролята на това, което ядем, и не обръщат внимание на взаимовръзката между храната и болестите, както и между храната и здравето. Време е да променим това, нали?

1. Орех – мозък













Орехът удивително напомня човешкия мозък и е доказано една от най-добрите храни за този орган на тялото. Орехите са добър източник на омега-3 и съдържат повече антиоксиданти, фолиева киселина (витамин B9) и витамин Е от всички други ядки.

2. Домат – сърце













Доматът прилича на сърце повече от всеки друг плод или зеленчук. Доматите са богати на ликопен, който им придава червен цвят. Доказано е, че консумацията на ликопен намалява риска от сърдечни болести. Доматите са отличен източник и на витамин C, който също играе голяма роля за здравето на сърцето.


3 Грозде – бял дроб



Гроздето напомня алвеолите в белите дробове. Те позволяват на кислорода да преминава от дробовете в кръвта. Диета, богата на свежо грозде, намалява риска от рак на белите дробове! Гроздовите семки съдържат вещество, наречено проантоцианидин, което влияе изключително благоприятно върху астмата, предизвикана от алергии.
4. Джинджифил – стомах





Джинджифилът не само прилича на стомаха, но и подпомага храносмилането. Растението е използвано от векове като естествен лек при проблеми със стомаха. Антиоксидантът джинджерол, който придава специфичния му вкус, действа ефективно срещу гадене и повръщане.
5. Целина – кости

Стъблото на целината напомня кости. Именно за тях е изключително полезен този зеленчук. Целината съдържа силиций, който е част от структурата на костите. Ето и един удивителен факт: костите съдържат 23% натрий. Същото е съдържанието на натрий и в целината.
6. Грейпфрут – гърди


Грейпфрутът, портокалът и другите цитруси напомнят млечните жлези на жената. Тези плодове подпомагат движението на лимфата. Според д-р Моулави, „грейпфрутът съдържа съединения, наречени лимоноиди, които пречат на развитието на рака.“

7. Морков – очи


Разрязаният морков наистина наподобява око. Вгледайте се добре и дори ще видите „ириса“ и „зеницата“. Бета каротинът, който придава оранжевия цвят на моркова, спомага за поддържането на добро зрение, предпазва от дегенерация на макулата и от образуването на перде.
8. Гъба – ухо

Когато разрежем гъбата, тя наистина прилича на ухо. И именно за ушите ни е особено полезна! Гъбите са добър източник на витамин D, който е жизнено важен за предпазване от загубата на слуха. Така че, чуйте ме: яжте гъби!
9. Авокадо – матка

Формата на авокадото наподобява формата на утробата и шийката на матката. В същото време, авокадото балансира хормоните и предпазва от рак на шийката на матката. И знаете ли още какво? Нужни са точно 9 месеца, за да се развие плодът в матката, нали така? 9 месеца са нужни и на авокадото, за да се превърне от цвят в зрял плод!
10.Боб – Бъбреци

Бобовото зърно е оформено точно като човешки бъбрек и всъщност спомага за поддържането на бъбречната функция. Фасулът осигурява разнообразие от минерали и витамини, които са полезни за здравето. Дори да нямате проблеми с бъбреците си, балансирана диета с консумация на боб, може да допринесете за здравето им. Интересен факт за боба е, че има високи количества на фибри, протеин и желязо, което го прави изключително ценна храна. Други храни, с благоприятен ефект върху бъбреците, са зеле, карфиол, чесън и лук.,

11. Маслини – Яйчници

























.





Маслините подпомагат здравето и функцията на яйчниците. Италианско проучване установява, че жените, чиито диети включват много зехтин, имат 30% по-нисък риск от рак на яйчниците. Причините за това са неясни, но полезните мазнини в маслото може да помогнат да потиснете гените, предразполагащи към развитието на рак.
12. Червено вино – Кръв

Червеното вино е здравословно за сърцето. Алкохолна напитка, богата на антиоксиданти, които предпазват лигавицата на кръвоносните съдове. Червеното вино съдържа и полифеноли, един от които на име ресвератрол, който предпазва кръвоносните съдове от по-нататъшно увреждане. Проучвания сочат, че ресвераторът намалява лошия холестерол, предотвратява образуването на кръвни съсиреци и притежава противовъзпалителни свойства които могат допълнително да намалят риска от сърдечно-съдови заболявания.
13. Смокиня – Тестис

Смокинята е известна в народната медицина с качеството си да увеличава броя на сперматозоидите в мъжката полова система, както и за преодоляване на мъжки стерилитет. Смокините са богати на семена и се разцепват след като узреят. Също така са и отличен източник на много вещества, от които може да се възползва човешкото тяло, като например: калций, магнезий, витамин С, витамин А, фосфор и витамин К. В смокинята има и лутеин, цинк, селен, мед и фолиева киселина.

Няма коментари:

Публикуване на коментар